Tak mieszkamy...
Celem Domu jest zaspokojenie potrzeb bio-psycho-społecznych mieszkańców, zapewnienie im warunków bezpiecznego i godnego życia oraz w miarę ich możliwości samodzielnego funkcjonowania. Cel ten jest realizowany w oparciu o zasady i wartości chrześcijańskie.
Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Niepełnosprawnych Intelektualnie zlokalizowany w południowej części Tarnowa przy ulicy Robotniczej . Położony jest z dala od innych zabudowań. W skład ośrodka wchodzi kompleks budynków, wśród których znajdują się: budynek mieszkalny, kryty basen i sala gimnastyczna, budynek terapii zajęciowej, budynek z pokojami gościnnymi i zabudowania gospodarcze. W pobliżu znajduje się duży sad owocowy, teren rekreacyjno-sportowy z boiskiem do gier zespołowych oraz plac zabaw z ogromną altanką.
Teren wokół Domu wyłożony jest kostką brukową, tworząc chodniki i drogi dojazdowe. Cała posesja obsadzona licznymi drzewami i krzewami tworzy przyjazne otoczenie dla spacerów i odpoczynku.
Budynek główny- wybudowany w latach 1935 – 1937, z nadbudową piętra w roku 1976. Znajduje się w nim kuchnia wraz zapleczem, jadalnia mieszkańców, sala rehabilitacyjna, pokój gościnny i gabinet psychologa.
Na poziomie zerowym znajdują się gabinet Dyrektora, pomieszczenia biurowe, świetlica , sala konferencyjna oraz oddział chłopców „ ARKA” z pokojami sypialnymi , salą dzienną , aneksem kuchennym.
Ponadto znajdują się w tym budynku pokoje mieszkalne Sióstr oraz Kaplica z której korzystają mieszkańcy Domu.
Nowe skrzydło budynku – ukończone w 1994 roku z nadbudową w roku 2010. Budynek ten zaadoptowany jest do potrzeb osób leżących i słabo chodzących. Zamontowane są tu urządzenia służące do rehabilitacji. Każdy oddział posiada wannę do kąpieli perełkowej, basen terapeutyczny z piłeczkami. Jest również bardzo dobrze wyposażona sala do prowadzenia terapii Snoezelen – Sala Doświadczenia Światła z wyposażeniem zakupionym dzięki ofiarności dobrych ludzi. W budynku tym: znajduje się oddział I „KANA” i „NAZARET” i oddział II „BETANIA”. Oddziały te posiadają sale dziennego pobytu, pokoje mieszkalne z łazienkami, aneksy kuchenne i dyżurkę pielęgniarską oraz biuro Kierownika Zespołu. Wnętrze Domu daje jego mieszkańcom poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Wysiłki jakie podejmowano przez te wszystkie lata i utrudnienia związane z ciągłymi remontami zostały uwieńczone sukcesem. Zgodnie z obowiązującymi przepisami pomieszczenia i korytarze są przestronne z dużą ilością światła. Pokoje mieszkalne wyposażone są w łóżka rehabilitacyjne dla osób leżących. Każdy pokój posiada własną łazienkę wyposażoną we wszelkie udogodnienia potrzebne dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Każda grupa posiada własną salę dziennego pobytu. Pomieszczenia dostosowane są do potrzeb, możliwości oraz bezpieczeństwa podopiecznych. Sale wyposażone w niezbędne sprzęty, telewizory, radiomagnetofony, w pomoce dydaktyczne niezbędne do organizowania zajęć mieszkańcom.
Basen kąpielowy z szatnią i natryskami jest połączony funkcjonalnie z salą gimnastyczną. Ponadto znajduje się tu gabinet do masażu, gabinet fizykoterapii. Z uwagi na charakter świadczonych usług dom posiada bardzo dobrze wyposażone zaplecze rehabilitacyjne, na które składa się między innymi: urządzenie AKTIV do górnych i dolnych części ciała, aparat do masażu stóp i mięśni ciała, kabina KC-A z osprzętem, urządzenie do magnetoterapii, biostymulator laserowy, stymulator porażeń wiotkich i spastycznych, aparat do terapii prądami interferencyjnymi i diadynamicznymi, aparat do terapii ultradźwiękowej oraz sprzęt pomocniczy i urządzenia ułatwiające samoobsługę.
Na terenie domu prowadzone są zajęcia w zespole edukacyjno-terapeutycznym, zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze, rehabilitacyjno-sportowe i terapeutyczne w zależności od możliwości rozwojowych mieszkańców. Celem takiej terapii jest wewnętrzne uspokojenie, rozluźnienie, rozładowanie negatywnych napięć i pobudzenie rozwoju. Aktywność w terapii zajęciowej przybiera formę działalności plastycznej, muzycznej, zajęć o charakterze zabawowym, twórczym. Umiejętnie dobrana forma działalności pozwala na rozwój wielu umiejętności i zainteresowań danej osoby, a jednocześnie poprzez uczestnictwo w zespole współpracujących osób pozwala jej na czerpanie zadowolenia z przebywania i funkcjonowania w grupie społecznej, nawet jeżeli udział danej osoby w pracy jest minimalny ze względu na jej niesprawność. Zaadoptowanie budynku Terapii Zajęciowej w roku 2020 daje możliwość prowadzenia różnorodnych zajęć terapeutycznych. Znajdują się w nim obszerne pomieszczenia do prowadzenia terapii zajęciowej z bardzo bogatym wyposażeniem, aneks kuchenny, szatnia i toalety.